GCS:n matalajännitteinen{0}}kytkinlaite
Nimellisvirta: pienempi tai yhtä suuri kuin 4000A
Lyhyt-ajan kesto: 80 kA / 1s
Suojaus: IP30 / IP40
Standardit: IEC 61439
Laatikot/kaappi: Jopa 22
Onko sinulla kysyttävää? GNEE-myyntiedustajat ovat nyt käytettävissä live-chatissa
Lähetä sähköposti:{0}}sales@gneeelectric.com
Puh:+8615824687445
Henan GNEE Electric Co., Ltd. on yksi luotettavimmista pienjännitteisten gcs--kytkinlaitteiden valmistajista ja toimittajista Kiinassa. Jos aiot ostaa Kiinassa valmistettuja räätälöityjä gcs-pienjännitteisiä{4}}kytkinlaitteita, tervetuloa pyytämään tarjous tehtaaltamme. Laadukkaat tuotteet ja kohtuullinen hinta ovat saatavilla.
Mikä on ulosvedettävä GCS-pienjännitteinen{0}}kytkinlaite?

GCS-matalajännitteiset{0}}kytkinlaitteeton modulaarinen virranjakelukaappijärjestelmä, joka on suunniteltu 3-vaiheisille 50/60 Hz:n vaihtovirtapiireille, joiden nimelliskäyttöjännitteet ovat 380 V, 400 V, 600 V tai 690 V ja nimellisvirrat 4000 A asti. GCS-tyypin määrittävä ominaisuus on senulos vedettävä laatikon muotoilu- toiminnallista yksikköä on sijoitettu standardoituihin laatikkomoduuleihin, jotka voidaan asettaa, testata ja vetää pois ilman, että koko kytkintaulu katkaistaan{1}}.
Alun perin Kiinassa entisen valtionmekaanisen osaston ja sähköalan toimivaltaisten viranomaisten alaisuudessa toimivan yhteisen suunnitteluryhmän kehittämä GCS-alusta luotiin vastaamaan kotimaan sähkömarkkinoiden kasvaviin vaatimuksiin samalla, kun se vastaa tai ylittää tuontikojeiston suorituskyvyn. Nykyään se on yksi laajimmin käytetyistä matalajännitteisistä irrotettavissa olevista teollisuuden sähkönjakelujärjestelmistä, jota käytetään sähköntuotannossa, petrokemian jalostuksessa, metallurgiassa, tekstiilien valmistuksessa ja korkeassa{2}}kaupallisessa infrastruktuurissa.
GCS-kytkinlaite on suunniteltu kolmeen päätoimintoon:
- Virranjako- vastaanottaa, mitata ja jakaa sähkövirtaa muuntajista alavirtaan
- Moottorin keskitetty ohjaus (MCC)- eri teholuokan teollisuusmoottoreiden käynnistäminen, pysäyttäminen, suojaaminen ja ohjaus
- Loistehon kompensointi- kondensaattoripankkien integrointi tehokertoimen korjaukseen järjestelmän tehokkuuden parantamiseksi
Se, mikä erottaa GCS:n kiinteistä{0}}tyyppisistä kytkinlaitteista, on sen kyky tukea korkean-automaatioympäristöjä tietokoneliitännöillä, jolloin kiinteistöjen käyttäjät voivat valvoa ja ohjata virranjakelua SCADA:n ja kiinteistönhallintajärjestelmien kautta.
Tyypin kuvaus

Tarvitsetko GCS-kytkinlaitteita projektiisi?
Lähetä meille yksi-viivakaaviosi ja latausluettelosi -, jonka insinöörimme määrittävät optimaalisen GCS-kaappiasettelun 24 tunnin kuluessa.
GCS-kytkinlaitteiden tekniset tiedot
Seuraavassa taulukossa on koottu GCS-pienjännitteisten -kytkinlaitteiden sähköiset ja mekaaniset parametrit, jotka on vahvistettu useiden valmistajien IEC 61439 -tyyppitesteillä.
Sähköiset parametrit
| Parametri | Erittely |
|---|---|
| Nimelliskäyttöjännite (Ue) | AC 380V / 400V / 600V / 690V |
| Nimelliseristysjännite (Ui) | 660V / 1000V |
| Nimellistaajuus | 50 Hz / 60 Hz |
| Nimellisvirta - vaakakisko | Vähemmän tai yhtä suuri kuin 4000A (jopa 5000A valinnainen) |
| Nimellisvirta - pystyvirtakisko (MCC) | Vähemmän tai yhtä suuri kuin 1000A |
| Nimellislyhyt{0}}kestovirta (Icw) | 50 kA / 80 kA, 1 sekunti |
| Nimellishuippukestävyysvirta (Ipk) | 105 kA / 176 kA, 0,1 sekuntia |
| Virta-taajuuden testijännite - pääpiiri | 2500 V (1 min) |
| Teho-taajuuden testijännite - apupiiri | 1760 V – 2000 V (1 min) |
| Apupiirin nimellisjännite | AC 220V / 380V; DC 110V / 220V |
| Kiskojärjestelmä | 3-vaiheinen 4-johdin (A, B, C, PEN) tai 3-vaiheinen 5-johdin (A, B, C, PE, N) |
| Suojausaste | IP30 / IP40 (IP54 valinnainen) |
Mekaaniset ja kaappiparametrit
| Parametri | Erittely |
|---|---|
| Kaapin korkeus (vakio) | 2200 mm |
| Kaapin leveysvaihtoehdot | 400 / 600 / 800 / 1000 mm |
| Kaapin syvyysvaihtoehdot | 600 / 800 / 1000 mm |
| Runkoasennusmoduulin jako | 20 mm (kiinnitysreiät φ9,2 mm) |
| Laatikon perusmoduulin korkeus | 160 mm |
| Laatikon kokoinen sarja | 1/2 yksikköä, 1 yksikköä, 1,5 yksikköä, 2 yksikköä, 3 yksikköä |
| Täydet{0}}yksikön laatikot per MCC-kaappi | 11 asti |
| Puolet{0}}yksikön laatikot per MCC-kaappi | 22 asti |
| Laatikon käyttöasennot | Yhdistetty, testattu, katkaistu (poistettu) |
| Laatikon mekaaninen käyttöikä | Suurempi tai yhtä suuri kuin 2 000 toimintoa |
| Runkomateriaali | 8MF profiiliteräs (reiät φ9,2 mm, moduuli 20 mm / 100 mm) |
| Kiskon materiaali | TMY-T2 kovakupari (tinattu-valinnainen) |
| Pintakäsittely | Epoksijauhemaalaus, RAL 7035 |
| Kokoonpanolomakkeet | Koko asennusrakenne tai osittainen hitsaus (sivurunko + poikkikisko) |
Toimittajien vertailu? Hanki täydellinen datalehtemme.
Lataa täydellinen GCS-kojeiston tekninen tietolehti, jossa on tyyppitestiraportit, mittapiirustukset ja kaaviokuvat.
GCS-kytkinlaitteiden rakenne ja komponentit
GCS-kaappi on suunniteltu aerillisosaston arkkitehtuuri- jokainen tärkeä toiminnallinen alue on fyysisesti eristetty turvallisuuden maksimoimiseksi, ylläpidon yksinkertaistamiseksi ja vikojen leviämisen estämiseksi osien välillä.
Kolmen-osaston muotoilu
| Osasto | Toiminto | Keskeinen suunnitteluominaisuus |
|---|---|---|
| Toimintoyksikön lokero | Sisältää ulos vedettävät laatikkomoduulit, jotka sisältävät katkaisijat, kontaktorit ja suojalaitteet | Laatikot ovat vaihdettavissa samojen eritelmien puitteissa - mikä tahansa yksikkö, joka vastaa kokoa, nykyistä arvoa ja kokoonpanoa, voidaan vaihtaa ilman uudelleenjohdotusta |
| Virtakiskotila | Sisältää vaakasuuntaisen päävirtakiskon ja pystyjakokiskon | Vaakasuora virtakisko on järjestetty kaapin takaosaan kestämään sähködynaamisia voimia oikosulkutapahtumien aikana -oikosulkutapahtumien aikana -, mikä on perustavanlaatuinen suunnittelumitta korkealle oikosulkulle- |
| Kaapelilokero | Mukaan tulevat ja lähtevät virtakaapelit, virtamuuntajat ja apujohdot | Suunniteltu helpottamaan asennusta ja tarkastusta, jotta kaapeli pääsee helposti käsiksi sekä ylä- että alaosista |
Runkorakenne
Pääkehys käyttää8MF profiiliteräs, rei'itetty φ9,2 mm:n kiinnitysrei'illä molemmilla puolilla 20 mm ja 100 mm moduuleilla. Tämä standardoitu reikäkuvio mahdollistaa komponenttien, kannattimien ja laatikon kiskojen joustavan asennuksen täsmällisin väliajoin. Saatavilla on kaksi kokoonpanomuotoa:
- Koko kokoonpanorakenne- kaikki osat on pultattu yhteen, mikä mahdollistaa purkamisen kuljetusta ja muokkausta varten
- Osittainen hitsausrakenne- sivurungot ja poikkikiskot on hitsattu jäykkyyden vuoksi, kun taas loput käyttävät pultattua asennusta
Vahvistettu kuparikiskojärjestelmä
GCS-kojeistossa käytetään kovakuparisia TMY-T2-virtakiskoja, joissa on hapetus-käsitellyt pinnat. Yli 2500 A:n virtaluokissa,kaksinkertaiset vaakakiskotkäytetään kahta tai neljää johdinta vaihetta kohti oikosulkukestävyyden parantamiseksi ja lämpötilan nousun vähentämiseksi. Tina-kupari on saatavana lisävarusteena, joka parantaa korroosionkestävyyttä ja alentaa kosketuskestävyyttä.



GCS ulosvedettävän kytkinlaitteen tärkeimmät ominaisuudet ja edut
GCS-matalajännitteinen irrotettava kytkinlaitealusta tarjoaa kuusi keskeistä etua, jotka tekevät siitä ensisijaisen vaihtoehdon kriittiseen tehonjakoon:

Vaihdettavat modulaariset laatikot
160 mm:n modulaarinen järjestelmä tukee 1/2-, 1-, 1,5-, 2- ja 3--laatikon kokoja. Sopivat toiminnalliset yksiköt ovat täysin vaihdettavissa - käyttäjä voi vaihtaa viallisen yksikön muutamassa minuutissa ilman erikoistyökaluja.
Hot{0}}Swap-huolto
Laatikot voidaan vetää pois tarkastusta tai vaihtoa varten ilman koko järjestelmän sammuttamista. Muut syöttölaitteet jatkavat toimintaansa, mikä vähentää dramaattisesti keskimääräistä korjausaikaa (MTTR) ja järjestelmän seisokkeja.
Monitasoiset turvalukot
Mekaaninen lukitus estää virheelliset toiminnot: laatikoita ei voi vetää ulos, kun katkaisija on kiinni, katkaisijoita ei voida sulkea väliasennoissa ja kampikahvan portit ovat tukossa, kun pääkatkaisija on PÄÄLLÄ.
Kolmen-asennon käyttö
Jokainen laatikko toimii kolmessa selkeästi määritellyssä asennossa - kytketty, testattu ja katkaistu -, ja niissä on näkyvä mekaaninen asennon osoitus ja värikoodattu tilapalaute-, mikä mahdollistaa turvallisen katkaisijatestauksen ilman virtaa kytkemättä päävirtapiiriin.


Älykäs järjestelmäintegraatio
Suunniteltu korkeaa automaatiota ja tietokoneliitäntöjä vaativiin ympäristöihin. Tukee SCADA-integraatiota, etävalvontaa ja älykkäitä ohjausjärjestelmiä nykyaikaiseen teollisuusautomaatioon ja kiinteistönhallintaan.
Suuri oikosulku{0}}voimakkuus
Takana{0}}asennettu vaakakiskorakenne vahvistetuilla kuparijohtimilla kestää jopa 80 kA lyhytaikaista-virtaa ja 176 kA huippuvirtaa, mikä varmistaa rakenteen eheyden vikatapahtumien aikana.
Haluatko verrata GCS-ominaisuuksia nykyiseen kytkinlaitteeseesi?
Suunnittelutiimimme analysoi nykyisen kokoonpanosi ja näyttää sinulle tarkalleen missä GCS ulosvedettävät kytkinlaitteet parantavat luotettavuutta, turvallisuutta ja huoltotehokkuutta.
Laatikon koot ja kapasiteetti
Perusmoduulin 160 mm korkeuden perusteella on saatavilla seuraavat laatikoiden koot:
| Laatikon koko | Korkeus | Tyypillinen sovellus |
|---|---|---|
| 1/2 yksikköä | 160 mm | Pienet kuormat, valaistuspiirit, mittaus |
| 1 yksikkö | 320 mm | Vakiosyöttölaitteet, pieni moottorin ohjaus |
| 1,5 yksikköä | 480 mm | Keskikokoiset moottorikäynnistimet, isommat syöttölaitteet |
| 2 yksikköä | 640 mm | Suuret moottorikäynnistimet, kondensaattoripankit |
| 3 yksikköä | 960 mm | Tuloyksiköt, suuret katkaisijaasennukset |
Yhteen MCC-kaappiin mahtuu jopa11 täydellistä-yksikkölaatikkoatai22 puoli-laatikkoa, joka tarjoaa poikkeuksellisen virtapiirin tiheyden pienessä tilassa.
GCS vs GGD vs MNS: Matala{0}}jännitekytkinlaitteiden vertailu
Kolme kojeistotyyppiä hallitsee Kiinan pienjännitekojeistomarkkinoita: GCS (vedettävä), GGD (kiinteä) ja MNS (vedettävä, eurooppalainen alkuperä). Erojen ymmärtäminen on ratkaisevan tärkeää sovelluksellesi oikean alustan valinnassa.
| Ominaisuus | GCS (poistettava) | GGD (Kiinteä) | MNS (poistettava) |
|---|---|---|---|
| Suunnittelun alkuperä | Kiinan kansallinen yhteinen suunnittelu | Kiinan kansallinen suunnittelu (energiansäästö-) | ABB / eurooppalaista alkuperää |
| Yksikkötyyppi | Irrotettavat laatikkomoduulit | Kiinteät{0}}asennetut komponentit | Irrotettavat laatikkomoduulit |
| Hot{0}}vaihtohuolto | Kyllä - laatikkoa vedetään ulos kuormituksen alaisena muissa laitteissa | Ei - vaadi paneelin sammuttamista | Kyllä - samanlainen kuin GCS |
| Suurin nimellisvirta (vaakaväylä) | 4000A (5000A valinnainen) | 4000A (tyypillisesti 3150A) | 4000A–5000A |
| Lyhyen{0}}ajankesto | 50/80 kA | 50/80 kA | 50 / 65 / 80 kA |
| Laatikon moduulin korkeus | 160 mm (1/2 - 3 yksikköä) | Ei käytössä - kiinteää komponenttia | 25 mm (rakeisempi) |
| Max piirit kaappia kohden | 22 (puoli-yksikön laatikot) | Rajoitettu paneelin koon mukaan | 24+ (pienemmät moduulit) |
| Standardinmukaisuus | IEC 61439, GB/T 7251 | IEC 61439, GB/T 7251 | IEC 61439, GB/T 7251 |
| Kustannustaso | Keskikokoinen | Matala | Keskitaso-Korkea |
| Paras | Kriittiset tilat, jotka vaativat huollettavuutta ja joustavuutta | Budjetti{0}}herkät projektit yksinkertaisilla jakelutarpeilla | Tarkkaa modulaarista joustavuutta tai ABB-ekosysteemiä vaativat projektit |
Milloin valita GCS:Jos laitoksesi vaatii suurta luotettavuutta, minimaalista seisonta-aikaa, säännöllistä huoltoa, moottorin ohjauskeskuksen toimintoja ja tietokone{0}}integroitua automaatiota - GCS irrotettavat kytkinlaitteet ovat yleensä paras suorituskyvyn, joustavuuden ja kustannusten tasapaino.
Oletko edelleen päättänyt GCS:n, GGD:n ja MNS:n välillä?
Kojeistoasiantuntijamme arvioivat projektisi vaatimukset - budjetti, kuormitusprofiili, ylläpitostrategia ja automaatiotarpeet - ja suosittelevat optimaalista tyyppiä yksityiskohtaisen kustannus{2}}hyötyanalyysin avulla.
GCS-pien{0}}jännitteisten kytkinlaitteiden sovellukset
GCS-kojeiston monipuolisuus tekee siitä sopivan useille aloille, jotka vaativat luotettavaa pienjännitteen{0}}tehojakelua:
- Voimalaitokset ja sähköasemat
- Petrokemian ja jalostus
- Metallurgia ja teräs
- Tekstiilien valmistus
- Korkeat{0}}rakennukset
- Palvelinkeskukset
- Kaivostoiminta
- Kaupalliset kompleksit
- Lentokentät
- Sairaalat
- Vedenkäsittely
- Rautatieliikenne
Hanki mukautettu GCS-kytkinratkaisusi jo tänään
Suunnitteletpa uutta sähköasemaa, päivität ikääntyvää sähkökeskusta tai hankit GCS-kaappeja EPC-projektiin -, suunnittelutiimimme on valmis auttamaan. Lähetä meille projektisi tiedot ja saat räätälöidyn kokoonpanon, kilpailukykyisen tarjouksen ja teknisen konsultoinnin veloituksetta.


FAQ
GCS-pienjännitteiset irrotettavat kytkinlaitteet ovat standardien IEC 61439-1, IEC 61439-2, GB/T 7251 ja vanhan IEC 439-1 mukaisia. Se on tyyppitestattu tehotaajuuden kestojännitteen (2500 V pääpiiri, 1760–2000 V apupiiri), lyhytkestovirran (50/80 kA 1 sekunti) ja huippukestävyysvirran (105/176 kA 0,1 sekuntia) suhteen.
Mitä eroa on GCS- ja GGD-kytkinlaitteiden välillä?
GCS on ulos vedettävä (laatikko-tyyppinen) kytkinlaite, jossa on vaihdettavat modulaariset laatikot, jotka mahdollistavat kuuman-vaihtohuollon ilman järjestelmän sammuttamista. Se tukee jopa 22 puoli-yksikkölaatikkoa MCC-kaappia kohden. GGD on kiinteän -tyyppinen kojeisto, jossa komponentit on pultattu paikoilleen. Hinta on alhaisempi, mutta se vaatii sammutuksen huoltoa varten. GCS on suositeltava kriittisissä sovelluksissa, jotka vaativat suurta luotettavuutta ja minimaalista seisonta-aikaa.
Mikä on GCS-kojeiston nimellisvirta?
GCS-kojeiston vaakakisko on mitoitettu jopa 4000A:iin (jotkut valmistajat tarjoavat jopa 5000A), kun taas MCC-sovellusten pystyvirtakisko on jopa 1000A. Nimellinen lyhytkestoinen-kestovirta on 50 tai 80 kA 1 sekunnin ajan, ja nimellinen huippukestävyysvirta on 105 tai 176 kA 0,1 sekunnin ajan.
Mitkä ovat GCS-kojeiston laatikkoyksiköiden koot?
GCS-kojeistossa käytetään 160 mm:n perusmoduulikorkeutta. Saatavilla olevat laatikkokoot ovat 1/2 yksikköä (160 mm), 1 yksikköä (320 mm), 1,5 yksikköä (480 mm), 2 yksikköä (640 mm) ja 3 yksikköä (960 mm). Yhteen MCC-kaappiin mahtuu jopa 11 täys-yksikkölaatikkoa tai 22 puoli{17}}yksikkölaatikkoa. Jokainen laatikko toimii kolmessa asennossa: kytketty, testattu ja irrotettu, ja mekaaninen lukitus turvallisuuden takaamiseksi.
Millä teollisuudenaloilla käytetään ulosvedettävää GCS-kojeistoa?
GCS-vedettäviä kojeistoja käytetään laajalti voimalaitoksissa, petrokemian- ja jalostuslaitoksissa, metallurgialaitoksissa, tekstiilitehtaissa, korkeissa{0}}kaupallisissa rakennuksissa, datakeskuksissa, kaivostoiminnassa, infrastruktuuriprojekteissa (lentokentillä, sairaaloissa, vedenkäsittelyssä, rautatiekuljetukset) ja kaikissa tiloissa, jotka vaativat luotettavaa matalan{1}}jännitteen tehonjakelua moottorin kompensoinnilla ja loisteholla.
Minkä suojaustason GCS-kojeisto tarjoaa?
GCS-kojeistossa on tyypillisesti IP30- tai IP40-suojausluokka vakiona, ja jotkut valmistajat tarjoavat IP54:n lisävarusteena ankarampiin ympäristöihin. Täysin suljettu osastorakenne eristää toiminnalliset yksiköt, virtakiskot ja kaapeliosastot, mikä vähentää sähkövikoja ja parantaa henkilöturvallisuutta.
Voidaanko GCS-kytkinlaitteet integroida SCADA-järjestelmiin?
Kyllä, GCS-kojeistot on suunniteltu korkeaa automaatiota ja tietokoneliitäntöjä vaativiin ympäristöihin. Se tukee SCADA-integraatiota, etävalvontaa ja älykkäitä ohjausjärjestelmiä. Laatikot voidaan varustaa moottorinhallintareleillä, älykkäillä elektronisilla laitteilla (IED) ja viestintämoduuleilla, jotka tukevat protokollia, kuten Modbus, Profibus ja Ethernet nykyaikaista teollisuusautomaatiota varten.
Suositut Tagit: gcs matalajännitteiset irrotettavat kytkinlaitteet, Kiina gcs low{1}}jännitteisten irrotettavien kytkinlaitteiden valmistajat, toimittajat, tehdas
You Might Also Like
Lähetä kysely



















